Op.Dr.Alper BayraktarTwiterConnect To FacebookBize ulaşın

 

Bursa Estetik & Aesthetic

Aesthetic
Yurtdışı veya Şehir dışından Gelen Hastalarımızın İzleyeceği Adımlar »Yurtdışı veya Şehir dışından Gelen Hastalarımızın İzleyeceği Adımlar Türkiye'de saç ektirmeye karar verdikten sonra, gelmeden 10 gün önce bize haber veriniz, buna göre görüşme tarihiniz belirlenir. Yüz yüze görüşme ve muayeneden sonra local anestezi gününüz belirlenir. KLİNİĞİMİZE ÖN BAŞVURU Saç ekim uygulaması düşünüyorsanız, internet üzerinden doktorunuza danışın kısmından başvuru formumuzu doldurmanızı rica ediyoruz. Bu forma kişisel bilgilerinizi, sorununuzu ve ilgili fotoğraflarınızı ekledikten sonra bize ulaştırınız. Biz size uygulanacak işlemler, bilgi ve ücret konusunda gerekli ayrıntıları iletiyoruz. ÖN DEĞERLENDİRME, OTEL VE REZERVASYON Değerlendirme formundan sonra karar vermeniz durumunda, sizin geliş tarihinize göre, muayene randevunuzu ayarlıyoruz. Şehir dışından ve yurtdışından gelen hastalarımıza kliniğimize yakın bir otelden rezervasyon yaptırarak transfer hizmetlerini sağlıyoruz. Sizden uçuş numarası, havaalanı bilgileri ve iniş saati bilgilerinizi aldıktan sonra havaalanından sizi karşılıyoruz. Sizi isminizin yazdığı karton ile Atatürk Havalimanı danışmasının önünde bekliyoruz. AYRINTILI MUAYENE Araç ile getirilip otelinize yerleştiriliyorsunuz. Kliniğimizde Emine Saykı tarafından karşılanıyor ve sizi ayrıntılı bir şekilde muayene ediyoruz. Fotoğraflarınızı çekiyoruz. Muayene sonrası operasyon ile ayrıntılar konuşuyor ve hasta örnekleri üzerinde hastalarımıza bilgiler veriyoruz. Hastamız için operasyon gününü belirliyoruz. ANESTEZİ GÜNÜ Ameliyatlar kliniğimizde mevcut olan tam donanımlı ameliyathanemizde gerçekleştirilmektedir. LOCAL ANESTEZİ SONRASI Hastalarımız kliniğimize yakın olan Hotel'e Bursa Saç Ekim Merkezi (http://bursaestetik.com.tr/) 'nden bir refakatçi eşliğinde otele yönlendirilir.  Cuma, 13 Haziran 2014 10:50

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmesinde Genetiğin Etkisi

Kadın tipi saç dökülmelerinde özellikle erkeklerde rastlanan erkek tipi saç dökülmesi maalesef genetik etkiler sebebiyle kadınlarda da görülebiliyor. Androgenetik olarak da adlandırılan erkek tipi saç dökülmesi, dünyada toplam kadın nüfusu içinde her 10 kadından birinde var.

Kalıtımsal saç dökülmesi tıpkı erkeklerde olduğu gibi erkeklik hormonunun etkisiyle önce incelen, cansızlaşan ve bir türlü uzamayan saçlarla kendini belli ediyor. Kadınlarda öncelikle saç ayırma çizgisinde ve nihayetinde kafanın tam üstünde seyrekleşen saçlarla gözlemleniyor. Erkeklik hormonu erkeklere nazaran farklı miktarlarda da olsa kadınlarda da bulunduğu için kadın tipi saç dökülmesinde genetik etkiye maruz kalabiliyorlar.

Bursa Estetik Saç Ekim kliniklerimize gelip, saç ekimi yaptırmak isteyen bayanların bir kısmını genetik olarak kadın tipi saç dökülmesine maruz kalmış hastalar oluşturuyor. Genetik etki sebebiyle seyrekleşen saçlara ve kelleşen kafa bölgesine yapılabilecek en doğru hareketin saç ekimi operasyonu olduğunu bilen hastalarımıza, en doğru tekniği uygulayarak, saç transferi işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Kadınlardaki saç dökülmeleri menapoz,  gebelikte ve gebelik  sonrasında  artar .Dış etmenler , medikasyon (kullanılan ilaçlar), hormonal  ve mevsimsel değişikliklerde  dökülmeler hızlanır. Neyse ki kadın tipi dökülmeler  çok yavaş ilerlediğinden ve incelme çok şiddetli olmadığından kadınlarda tam olarak bir açıklık oluşumu pek görülmez. Medikal koşulların düzeltilmesi ve altta yatan hastalığın teşhis ve tedavisi ile kadınlarda görülen dökülmeler durur ve saçlar normal durumuna döner.
Kadınlarda da saç ekimi operasyonları ile iyi sonuçlar alınabilmektedir . Ama daha önce tam bir muayeneden geçirilmeleri ve uygun aday olup olmadıkları, altta yatan bir hastalık sebebi olup olmadığı ve  yeterli  verici sahalarının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Optimal sonuçların alınabilmesi için cerrahi beceri ve tecrübe, iyi bir muayene ve teşhis şarttır.

Kadınlardaki saç dökülmeleri genellikle yaygın şekilde tüm kafa derisinde görülür ve  sebep genetik faktörlerdir. Altta yatan hastalıklar ve ilaç kullanımı da genetik dökülme haricinde tek başlarına yaygın dökülme yaparbilir .Genetik tipteki   saç dökülmesinde, kadın genlerini baba ya da anne tarafından almış olabilir. Bu tip yaygın dökülmelerde aromataz enzimi ve 5 alfa redüktaz enzimleri önemli role sahiptir . Erkeklerdeki  dökülmenini bir numaralı sorumlusu olan 5 alfa redüktaz enzimi kadınlarda daha az miktarlarda bulunur ve testesteronu  dihidrotestesterona (DHT) çevirir. Aromataz enzimi ise kadınlık hormonları olan estron ve estradiol yapımında yer alır, daha çok kadınlarda bulunur ve DHT miktarını azaltır. Aromataz enzim aktivitesi nedeniyle kadınlarda erkek saç dökülmesinden farklı olarak  ön saç çizgisinde dökülme olmaz. Ayrıca erkeklerde kullanılan ve DHT üretimini yapan enzimi (5alfa redüktaz) durduran finasterid adlı ilaç , saç dökülmesini erkeklerde engellerken , aromataz enzimi nedeniyle kadınlarda işe yaramaz .

Bazı medikal durumlarda ve hastalıklarda da kadınlarda yaygın tipte saç dökülmesi görülebilir ve genetik tiple karıştırılabilir.Bu durumlar arasında şunları sayabiliriz:

 • Doğum sonrası, menapoz sonrası dönemler ve over tümörleri
 • Anemi
 • Tiroit hastalıkları
 • Konnektif doku hastalıkları (lupus gibi)
 • Beslenme problemleri, ağır diyetler,  blumia, protein/kalori eksikliği, çinko ve esansiel amino asit eksikliği, malabsorbsion (barsak ve sindirim problemleri)ve A vitamini fazlalığı
 • Stres-cerrahi işlemler, genel anestezi, duygusal durum bozuklukları...

Bazı ilaçlar saçlarda “telojen effluvium” denilen duruma sebep olabilirler. Burada saç kökleri 3 aylık bir dinlenme dönemine girdikten sonar dökülür ve bu durum genetik tip saç dökülmesi ile karışabilir. İlaç kesildiğinde ise dökülme dururu ve saçlar yeniden çıkar. Kemoterapi ilaçları ise “anajen effluvium” denilen çok daha yaygın ve şiddetli bir dökülmeye sebep olabilirler ki bu durum da ilaçların kesilmesinden sonra geri döner.

Saç dökülmelerindeki şiddeti anlamak için uygulanan bir testimiz var: Saç çekme testi. Bu test sırasında cerrah 20-30 adet saçı parmaklarıyla tutarak çeker ve ele gelen kıl sayısı 5 ve üzeri ise “telojen effluvium”a bağlı olarak saç dökülmesi artmıştır. Bu dökülmeler geri dönebilir ve hamilelik, stress, ilaç kullanımı gibi sebeplerden olabilir. Bu tür dökülmeler stresden 3 ay sonar görülür ve toplam saç miktarının %30-%50 sini etkiler. Bu durumda günlük dökülme miktarı 300 saç teli olabilir.
Kronik  “telojen effluvium”  teşhisi zor koyulan bir klinik durumdur. Kadınları genellikle 30-60 yaşları arasında sıkıntıya sokabilen bu durum, aniden ve belli bir sebep olmadan günde  50-400 tel saç dökülmesine neden olabilir. Kendiliğinden 6 ay - 6-7 yıl arasında bir sürede geçer. Tam kellik oluşturmaz fakat şakak bölgesinde kişiden kişiye değişen oranlarda ciddi bir incelmeye sebep olur.

Kadınlarda dökülmeye sebep olan ilaçlar

 • Warfarin ve heparin gibi kan inceltici ilaçlar
 • Epilepsi  ilaçları, özellikle dilantin
 • Gut ilaçları, allopurinol ve kolşisin
 • Antihipertansif ilaçlar ,diüretikler, beta blokerler
 • Antienflamatuarlar,  özellikle prednisone
 • Kolesterol ve lipid düşürücüler
 • Prozac,  lityum , trisiklik antidepresanlar gibi duygu durumu değiştirici ilaçlar
 • Kemoterapi
 • Tiroid ilaçları
 • Oral kontraseptifler,  özellikle progestin miktarı fazla olanlar
 • Diyet hapları, kokain gibi sokak uyuşturucuları, yüksek dozda vitamin A alımı

SORULARINIZI OP DR ALPER BAYRAKTAR' A  İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

SAÇ EKİM FUE ANİMASYON

Canlı Destek Hattı

ONLİNE DESTEK

ONLİNE KONSULTASYON FORMU

İSTANBUL BURSA ESTETİK MERKEZİ

ONLİNE KONSULTASYON FORMU

Saç Ekiminde En Uygun Fiyat Bize danışmadan karar vermeyin!

SAÇ EKİMİSanal Fue Saç Ekimi Analizi

Hangi saç ekimi tekniğinin kullanılacağı ücret bilgisi ameliyat sonrası oluşacak tahmini saç şeklinizi merak ediyorsanız bize resminizi gönderin.

Not: Gönderdiğiniz Fotoğraflar gizlilik içerisinde incelenip kesinlikle bilgiler saklı kalacaktır.